Nasza tradycja

Od roku 1649 do dnia dzisiejszego

W XVII wieku w Finlandii powstało wiele hut stali. Dzięki ogromnym obszarom leśnym w regionie Pohja oraz możliwościom wykorzystania energii płynącej wody i rozwiniętej sieci szlaków wodnych, tereny te stanowiły idealne miejsce dla rozwoju fińskiego hutnictwa żelaza. Około roku 1630 założono hutę stali w Antskog, a w 1641 r. - w Billnäs. Firma Fiskars rozpoczęła działalność w 1649 r. i dziś jest jedną z najstarszych firm europejskich.

Każdego dnia pozostajemy wierni stuleciom dumy, pasji i doskonałego wzornictwa

Każdego dnia pozostajemy wierni stuleciom dumy, pasji i doskonałego wzornictwa

Fiskars Group

Fiskars należy do Grupy Fiskars, znanej na całym świecie ze świetnie zaprojektowanych produktów do użytku w domu i na zewnątrz. Nasze produkty towarzyszą naszym klientom w niezapomnianych chwilach. Dzięki naszej pasji, skoncentrowaniu na potrzebach klienta i ciągłemu pędowi do rozwoju to, co prezentujemy dziś, jutro stanie się klasykiem. Projektujemy innowacyjne produkty, tak by każdy dzień był niezwykły.

Więcej informacji o Grupie Fiskars
Fiskars Group

Fiskars należy do Grupy Fiskars, znanej na całym świecie ze świetnie zaprojektowanych produktów do użytku w domu i na zewnątrz. Nasze produkty towarzyszą naszym klientom w niezapomnianych chwilach. Dzięki naszej pasji, skoncentrowaniu na potrzebach klienta i ciągłemu pędowi do rozwoju to, co prezentujemy dziś, jutro stanie się klasykiem. Projektujemy innowacyjne produkty, tak by każdy dzień był niezwykły.

Szukasz nowych możliwości kariery?

Czytaj więcej
Together, we enable enjoyable moments, po

Skromne początki

Wszystko zaczęło się w roku 1649, kiedy to Peter Thorwöste uzyskał prawa do budowy wielkiego pieca i założenia kuźni w małej wiosce Fiskars.

Od żelaza do miedzi

W 1783 roku zakład przejęła rodzina Björkman, a działalność firmy skupiła się na przetwarzaniu rud miedzi z pobliskiej kopalni.

Epoka innowacji

W 1832 roku firma Fiskars uruchomiła pierwszy zakład produkcji sztućców w Finlandii, poszerzając ofertę produktów o widelce i nożyce, które wkrótce miały zdobyć popularność na całym świecie.

Pierwszy zakład obróbki skrawaniem

W 1837 roku firma Fiskars wprowadziła kolejną innowację na skalę krajową — założyła w wiosce warsztat obróbki skrawaniem i zaczęła produkcję jednych z pierwszych silników parowych na świecie.

1649 r. – w Fiskars powstaje huta stali

Podczas, gdy w Fiskars zakładano hutę stali, Finlandia znajdowała się pod panowaniem szwedzkim, a Szwecja była w XVII wieku jednym z największych europejskich producentów żelaza. W 1649 r. Peter Thorwöste otrzymał przywilej postawienia wielkiego pieca i kuźni do prętów w Fiskars oraz produkcji żeliwa i wyrobów kutych. Rudy żelaza wykorzystywane w Fiskars pochodziły głównie z kopalni Utö na odległym archipelagu Sztokholmu. Większość prętów stalowych, produkowanych w hutach stali, była wysyłana do Szwecji, a następnie sprzedawana na rynku żelaznym na starym mieście w Sztokholmie. W Fiskars żelazo wykorzystywano również do produkcji gwoździ, gwintów, noży, motyk, obręczy żelaznych i innych przedmiotów.

XVIII w. – od huty stali do huty miedzi

W 1783 r. huta stali została przejęta przez rodzinę Björkman, a produkcja skoncentrowała się na przetwórstwie miedzi z pobliskiej kopalni miedzi Orijärvi. Do XIX wieku w Orijärvi nie pozostało już zbyt wiele miedzi, więc w 1802 r. zamknięto wielki piec. Od tamtego czasu w wiosce Fiskars zaprzestano podstawowej produkcji żelaza.

1822 r. – w Fiskars rozpoczyna się era rodziny Julin

W roku 1822 hutę stali wraz z wioską Fiskars kupił aptekarz z Turku, Johan Jacob Julin (znany później jako von Julin). W tym czasie huta stali prowadziła aktywną działalność, a jej produkcja koncentrowała się na przetwarzaniu żelaza. Gdy w 1832 r. założono w Fiskars pierwszą w Finlandii fabrykę sztućców, asortyment produkowanych wyrobów, oprócz noży, powiększył się o widelce i nożyczki. W 1837 r. Fiskars ponownie odegrał rolę prekursora w Finlandii, gdy w wiosce założono warsztaty maszynowe. W latach trzydziestych XIX wieku w warsztatach tych wyprodukowano pierwszy fiński silnik parowy. Tradycja wdrażania reform i wprowadzania innowacji, charakteryzująca firmę Fiskars, wywodzi swój początek z tego właśnie okresu. W czasach, gdy właścicielem firmy był Julin, wprowadzono również wiele reform społecznych — wioska, w której działała huta żelaza otrzymała własną szkołę i szpital. Znacząco również podwyższył się poziom lokalnego rolnictwa. Firma Fiskars miała znaczący wpływ na fińskie rolnictwo, a w okresie swojej działalności warsztaty, produkujące pługi w Fiskars, wyprodukowały ich ponad milion. Pod przewodnictwem Julina firma stała się znana ze swoich narzędzi kuchennych i rolniczych, a nazwa Fiskars – synonimem wysokiej jakości.

Rozwój firmy

Fiskars przejął firmę Inha Works z Ähtäri oraz spółki Billnäs Bruk Ab i Oy Ferraria Ab.

Firma w rękach rodziny Julinów

Najstarszy syn Johana i Albertiny Julinów urodził się 5 sierpnia 1787 roku. Na chrzcie nadano mu imiona Johan Jacob, ale później zawsze był znany jako John. Otrzymał tytuł szlachecki w 1849 roku, a okres jego zarządu był jednym z najważniejszych w historii fabryki.

Lepsza stal to lepsze narzędzia

Opracowanie nowych metod obróbki stali wpłynęło na zwiększenie wydajności produkcyjnej firmy Fiskars i poszerzenie oferty produktów. Założono też pierwszą fabrykę sprężyn metalowych w Finlandii.

Fiskars na giełdzie

W 1915 roku firma Fiskars była po raz pierwszy notowana na Helsińskiej Giełdzie Papierów Wartościowych — certyfikat akcji nr 377, w subskrypcji Alberta von Julina.

1883 r. – Fiskars staje się spółką z ograniczoną odpowiedzialnością

Po śmierci J. J. Julina zarząd huty stali przeszedł pod opiekę rządu. W coraz większym stopniu kierownictwo przejmował Emil Lindsay von Julin. Wtedy też założono spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Fiskars. W 1915 r. Fiskars był notowany na giełdzie helsińskiej.

1918 r. – Fiskars rozwija się i rośnie w siłę

Dzięki wprowadzeniu ulepszonych metod przetwórstwa stali i modernizacji walcowni w Åminnefors, zwiększono wydajność huty. Rozszerzono wachlarz produkowanych wyrobów, a firma Fiskars założyła pierwszą w Finlandii fabrykę metalowych sprężyn. Firma nabyła również zakład Inha Works w Ähtäri oraz spółki Billnäs Bruks Ab i Oy Ferraria Ab.

1929 r. – wielki krach na giełdzie i recesja

Fińska gospodarka ucierpiała podczas ogromnego krachu na giełdzie w 1929 roku, co spowolniło ekspansję firmy Fiskars. W Finlandii skutki krachu giełdowego były odczuwalne aż do połowy lat trzydziestych XX w. Dopiero pod koniec II wojny światowej zarząd firmy Fiskars zrealizował swoje plany zreformowania struktury firmy w celu dostosowania jej do produkcji masowej.

Początki produkcji masowej

Po przetrwaniu wielkiego kryzysu i II wojny światowej zarząd firmy Fiskars ostatecznie wprowadził w życie plany restrukturyzacji spółki w celu rozpoczęcia produkcji masowej.

Pierwsze pomarańczowe uchwyty

Bazując na wiedzy z zakresu obróbki metali, wynikającym z przejęć wprowadzaniu elementów plastikowych oraz chęci eksperymentowania w 1967 roku firma Fiskars wyprodukowała pierwsze na świecie nożyce z uchwytami z tworzywa.

1967 r. – Fiskars produkuje pierwsze na świecie nożyczki z plastikowymi rączkami

Nożyczki z pomarańczowymi uchwytami są jednym z najbardziej znanych produktów Fiskars. Ale jak podjęto decyzję o pomarańczowym kolorze rączek?
W roku 1967, gdy miały zostać wyprodukowane pierwsze podstawowe modele, projektant chciał, aby nożyczki były czarne, czerwone lub niebieskie. Podczas produkcji prototypu operator zdecydował się na użycie koloru pomarańczowego, który miał w maszynie. Dzięki temu prototypy zostały wykonane w czterech różnych kolorach, ale pomarańczowe i czarne okazały się najbardziej popularne. Należało dokonać wyboru. W firmie przeprowadzono wewnętrzne głosowanie, w wyniku którego kolor pomarańczowy zyskał największe uznanie. W ten sposób narodziły się nożyczki Fiskars z pomarańczowymi rączkami.

Kolor Fiskars Orange® został zarejestrowany jako oficjalny znak towarowy w 2003 r. w Finlandii oraz w 2007 r. w USA.

1977 r. – w USA powstaje fabryka nożyczek Fiskars

Ekspansja firmy Fiskars rozpoczęła się wraz z założeniem fabryki nożyczek w Stanach Zjednoczonych. Założenie działalności w jednym z najsilniejszych gospodarczo krajów na świecie, w USA okazało się trafnym wyborem. Stało się podstawą handlu międzynarodowego, zapewniło wzrost na rynku i zdobycie cennego doświadczenia handlowego i zawodowego.

Specjalne nożyczki dla mam

Nasze lekkie i ergonomiczne nożyczki sprawdziły się tak dobrze, że niejedna domowa krawcowa chowała je przed resztą rodziny, aby używać ich tylko do zadań specjalnych.

Ekspansja na nowy kontynent

Na bazie sukcesu nożyczek z pomarańczowymi uchwytami w 1977 roku firma Fiskars rozpoczęła światową ekspansję, zakładając fabrykę w Stanach Zjednoczonych.

Nożyce Amplify™

Nasze rewelacyjne nożyce Amplify™ to połączenie znajomych pomarańczowych uchwytów z zaawansowaną konstrukcją, umożliwiającą cięcie grubych tkanin i materiałów, z którymi nie radzą sobie inne nożyce.

Nagradzane wzornictwo

Narzędzia Fiskars zdobyły między innymi nagrody Red Dot, Good Design, Green Design w kategorii mechaniki popularnej oraz wyróżnienia za łatwość użycia.

Międzynarodowy znak towarowy

Nasze kultowe nożyce z pomarańczowymi uchwytami są chronionym znakiem towarowym w Stanach Zjednoczonych, Finlandii i Kanadzie — w tych krajach nie ma innych nożyc w takich samych kolorach.

Ponad miliard sprzedanych par

Dzięki doskonałemu wzornictwu nasze nożyce z pomarańczowymi uchwytami zdobyły popularność na całym świecie, a od chwili powstania w 1967 roku sprzedano już ponad miliard par.

Miejsce dla artystów

Wieś Fiskars zamieszkuje obecnie eklektyczna społeczność kowali, projektantów przemysłowych, wytwórców ceramiki, projektantów wyrobów szklanych i innych twórców.